Kufer wspomnień -„Mam fryzurę na cebulę …"
Kiedy patrzymy na stare fotografie, często naszą uwagę przyciągają stroje, fryzury, styl, moda. Ubiór zawsze jest odbiciem czasów, aktualnej sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej. Lata dwudzieste w modzie inspirują do dziś.
Nasza szkoła powstała w 1926 roku- co było wtedy modne na świecie i w Polsce?
Lata 20-ste w modzie damskiej, to z jednej strony elegancki strój wieczorowy, z drugiej - coraz bardziej wygodny i mniej kobiecy ubiór noszony na co dzień. Oto elementy garderoby, które ukształtowały styl lat 20-tych w modzie damskiej:
- Wieczorowa sukienka - sięgała za kolano lub do kostek, miała obniżony stan i prosty krój przypominający linię litery “H”,
- Cekiny, hafty, frędzle, kryształki - elementy, które zdobiły wieczorowy strój damski w latach 20.,
- Sukienki z odkrytymi ramionami i narzuconym na kreację szalem boa,
- Opaska z lat 20-tych - najbardziej charakterystyczny dodatek do sukienki wieczorowej, z reguły ozdobiona piórem lub efektownym ornamentem z kamieniami,
- Luźne ubrania codzienne - w chłopięcym stylu, uwielbiane za wygodę. Nie bez powodu zastąpiły one suknie z gorsetami.
- Krótkie kobiece fryzury - cięcie na boba, który w dzień był gładko zaczesany, a wieczorem przemieniał się w charakterystyczne dla kobiecych fryzur lat 20. delikatne, regularne fale. Jedną z najpopularniejszych kobiecych fryzur lat 20. był bob z grzywką kończący się na wysokości dolnej części ucha. Dłuższe włosy stylizowano na wyraziste, wyciskane fale, do dzisiaj kojarzone z modą lat dwudziestych XX wieku - falowane bywały zarówno całe włosy jak i same grzywki. Panie często wybierały upięcia na bok lub związane karku.
- Damskie buty - na niskim obcasie w stylu Ludwika XIV, tak zwane pantofelki “Mary Jane” zapinane na pasek przy kostce. Obowiązkowym elementem każdych butów był chociaż niewielki obcas. Popularne stały się zapięcia w formie pasków biegnących w poprzek stopy lub układających się w kształt litery T. Niekiedy paski butów ozdabiano cekinami i sztucznymi kamieniami. W latach 20. pojawiło się też obuwie sportowe – sznurowane buty wykonane z płótna i sportowe sandały ozdabiane kokardką.
- Biżuteria - duża, spektakularna, wylansowana przede wszystkim przez Coco Chanel i jej fanki,
- Kapelusze typu cloche - dopasowane do krótkich, kobiecych fryzur z lat 20.
Sukienki z lat 20-tych bardzo często odsłaniały ramiona i plecy, dlatego częstym uzupełnieniem stylizacji był szal z piór. Długość? Najczęściej do ziemi. Ideał kobiecej sylwetki był posągowy i dostojny, dlatego wieczorowe sukienki z lat 20. miały kolumnowe fasony i zakrywały kostki. Dopiero w 1926 roku, gdy Coco pokazała pierwszą małą czarną, damski strój wieczorowy zaczął zmierzać w kierunku krótszych kreacji pokazujących nogi. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką sukienkę w stylu lat 20. wybrać na imprezę, możesz zaszaleć z kreacją maxi z połyskującego atłasu albo postawić na prostą czarną suknię do kolan. I tak kluczowym elementem stroju będą dodatki, których w stylizacji inspirowanej modą lat 20. zwyczajnie nie może zabraknąć! Perły, opaska na włosy, cygaretka i oczywiście fryzura - krótkie (lub upięte) fale sprawią, że Twój look nabierze charakteru jak z modnego, jazzowego klubu tamtej epoki!
A co na to moda męska lat 20-tych?
Podobnie, jak w przypadku codziennych, kobiecych ubiorów lat 20. w męskich trendach królowały prostota i wygoda. Mówiąc o męskim stylu lat 20., nie możemy więc pominąć takich elementów garderoby, jak:
- Garnitury trzyczęściowe - coraz częściej zastępowały komplety złożone z marynarki i spodni w różnych kolorach,
- Spodnie Oxford Bags - z bardzo szerokimi nogawkami. Nosili je najpierw studenci, później stali bywalcy jazzowych klubów.
- Krawaty w ukośne paski, a do eleganckiego, wieczorowego fraku obowiązkowo mucha,
- Kapelusz typu Borsalino - charakterystyczny między innymi dla postaci Ojca Chrzestnego,
- Wełna - w różnych kolorach, była podstawową tkaniną do szycia ubrań męskich w latach 20.
Co się nosiło w Polsce?
Lata dwudzieste ubiegłego wieku, tobył trudny okres w dziejach Polski i świata. Dwudziestolecie międzywojenne, to czas odzyskania przez Polskę niepodległości i aktywności różnych ugrupowań politycznych, które usiłowały dojść do władzy. W czasie wojny kobiety przejmowały obowiązki walczących mężczyzn. Zachodzące na świecie zmiany doprowadziły ostatecznie do emancypacji kobiet, które zyskały prawa wyborcze (w niektórych państwach, w tym w Polsce), zaczynały pracować zawodowo, jeździć samochodami czy palić papierosy.
Wykonywanie nowych zadań bywało utrudnione ze względu na tradycyjne stroje – niewygodne i krępujące ruchy długie spódnice i suknie, czy sztywne gorsety utrudniające normalne funkcjonowanie.
Moda w latach dwudziestych rezygnowała z tych niedogodności, skupiła się na eleganckich, wygodnych strojach wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem był jedwab – piękna i wygodna tkanina pozwalająca poczuć się komfortowo, z której szyto praktycznie wszystko. Tańszym zamiennikiem jedwabiu była krepa. Pod koniec lat dwudziestych modne stały się łatwe w transporcie i wygodne dzianiny, z których wykonywano kostiumy i płaszcze.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z dawnych czasów w rytm Vintage Jazz muzyki lat 20-tych :-)