Kufer wspomnień -  „We are the champions”

 

Sukces, zwycięstwo mają piękny smak, gdy praca, trud, talent, cierpliwość zyskują swoje zwieńczenie pucharem, nagrodą, dyplomem bądź pochwałą mistrza. W naszej szkole młodzież realizuje się w różnych dziedzinach. Największe sukcesy sportowe ostatnich sezonów to finały w piłce siatkowej dziewcząt i półfinały w piłce nożnej chłopców ( Licealiada Gdańska ) oraz drugie miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Bowlingowych województwa pomorskiego. Nasza drużyna świetnie wypadła także w smoczych łodziach.

Szczególne miejsce zajmuje wolontariat. Tu młodzież zawsze zwycięża, gdy zauważa potrzeby innych: biedniejszych, wykluczonych, porzuconych, chorych. Empatia, chęć niesienia pomocy  szczególnie uwidoczniły się w cyklicznych działaniach:

  • honorowych dawców krwi,
  • przygotowywaniu paczek świątecznych dla dzieci i seniorów - pomocy dla Hospicjum im.Ks.E.Dutkiewicza w Gdańsku,
  • wielu zbiórkach żywnościw ramach Caritas,
  • zbieraniu nakrętek plastikowych,
  • zbieraniu paczek z przyborami i żywności dla zwierząt ze schroniska,
  • wspieraniu osób starszych z naszej dzielnicy w projekcie komputerowym e-senior,
  • akcjach charytatywnych,
  • akcji sprzatania dzielnicy "Godzina dla Gdańska" i wiele innych.

Nasze działania zostały docenione podczas Tygodnia Wolontariatu 2018 odbywającego się na burtynowym stadionie w Gdańsku. Otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii „Wolontariat Szkolny.Posiadamy także tytuł  Szkoła Społecznie Wrażliwa, który przyznano nam w konkursie organizowanym przez Radę Miasta Gdańska- wygraliśmy w kategorii „Nowe Inicjatywy”.

W sferze artystycznej realizują się Ci, dla których ważną wartością jest piękno. Dwie uczennice, ceniące piękno słowa, osiągnęły wielki sukces w Międzynarodowym Konkursie Literackim   (Berlin ) „ Młodzież pisze wiersze”. W roku 2019 Natalia Dojczman zajęła III miejsce w konkursie na wiersz autorski w języku polskim. Rok później do Natalii dołączyła Kinga Stolarczyk i obie zajęły ex aequo II miejsce. Inne działania artystyczne widać podczas kiermaszy- różne przedmioty ozdobione techniką decupage często cieszyły oczy na korytarzach szkoły.

Najwyższe osiągnięcia naukowe od 2005 roku wieńczone są Nagrodą im. Macierzy Szkolnej. Otrzymuje ją absolwent SE-H, który ma najlepsze wyniki w całym cyklu nauczania. Galeria szczególnie uzdolnionych i pracowitych jest bogata. CO roku w szkole jest przyznawany także tytuł Calos Caghatos, który łączy w sobie pierwiatek dobra, piękna i sportu.

Sukcesów małych i dużych w naszej szkole jest sporo. Staramy się na bieżąco promować utalentowanych uczniów, ich pasje i zainteresowania. Pieczołowicie dokumentujemy każde choćby najmniejsze osiągnięcie. Nasi uczniowie biorą także udział w wielu projektach zawodowych o tematyce ekonomicznej i handlowej dzięki którym rozwijają swój warsztat pracy.

Bycie championem daje wiele satysfakcji, ale podczas każdego wyścigu warto pamiętać słowa Michaela Montaigne’a :Nie najważniejsze jest kto pierwszy dopadnie do mety, ale jak(ą) przebędzie drogę.