14.11.2024r.
Zapraszam uczniów klas 1-4 do udziału w międzynarodowych projektach pod patronatem Polsko– Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).
Planujemy realizację dwóch projektów ze szkołami partnerskimi:
1) szkoła Kaufmannische Schulen Rheine, Berufskolleg mit Wirtschaftsgymnasium des Kreises Steinfurt w dniach 3-8 marca 2025 r. w Gdańsku oraz 11-17 maja 2025 r. w Rheine/Münster,
nazwa projektu: „Polska – Niemcy wspólna przyszłość w Europie.”
2) szkoła Theodor-Litt-Schule Regionales Berufsbildungszentrum AöR Neumünster w dniach 25 – 30 maja 2025 r. w Gdańsku i 3 -13 września 2025 r. w Neumünster ,
nazwa projektu: „Polska – Niemcy miasta hanseatyckie: Gdańsk – Hamburg – Kilonia – Lubeka.”
W ramach działań projektowych są zaplanowane dwa spotkania :
1/ szkoła partnerska przyjeżdża do Gdańska:
Koszt uczestnictwa w projekcie (obowiązkowy wkład własny uczestnika) wynosi 425 złotych (przy 15 uczestnikach) lub 490 złotych przy 12 uczestnikach).
Cena obejmuje całodzienne wyżywienie oraz zakwaterowanie w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku i tygodniowy udział w bogatym harmonogramie zadań projektowych.
2/ nasi uczniowie jadą do szkoły partnerskiej do Niemiec w Rheine /Neumünster:
Koszt uczestnictwa w projekcie (obowiązkowy wkład własny uczestnika) wynosi 150 euro (przy 15 uczestnikach) lub 160 euro (przy 12 uczestnikach).
Cena obejmuje całodzienne wyżywienie i zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym/hotelu w Münster/Neumünster tygodniowy udział w bogatym harmonogramie zadań projektowych.
Dodatkowo należy pokryć koszty podróży ok. 500 zł.
Cele projektów: rozwijanie kompetencji językowych (język niemiecki, angielski) oraz międzykulturowych w globalnym świecie, kształtowanie postawy otwartości na świat i międzynarodowe porozumienie, nawiązywanie i podtrzymywanie personalnych kontaktów z rówieśnikami z Niemiec. „Doświadczenie codziennego życia w drugim kraju pomaga w przezwyciężeniu uprzedzeń i umożliwia odkrywanie podobieństw i różnic, a także uczy doceniać i szanować to, co własne i obce. Spotkania polsko – niemieckie są dla młodych ludzi okazją do zaangażowania się, partycypacji i współdecydowania. Dodają im pewności siebie oraz wspierają ich rozwój osobisty.” (PNWM)
Termin zgłoszeń do 29 listopada 2024 r. - wiadomość w dzienniku GPE do koordynatora projektu p. Ewy Dygoń, nauczyciela języka niemieckiego: DYGOŃ EWA (SE-H).
Po przeprowadzeniu rekrutacji (rozmowa w j. niemieckim) odbędzie się spotkanie z uczestnikami projektu i ich rodzicami, na którym zostanie omówiony szczegółowy program projektów.
Projekt ma wysoki poziom organizacji i cieszy się rok rocznie bardzo dobrą opinią uczestników.
Justyna Kulling-Bogdan
Dyrektor szkoły